Dolgozz Te is úgy, mint egy profi! - 5 tipp a térkő lerakásához

  1. A térkő kiválasztása

A térkő lerakása sokak szerint a földmunkával kezdődik, holott még mielőtt megejtenénk az első ásónyomot, rendkívül fontos, hogy kiválasszuk a számunkra megfelelő változatot. Ez nemcsak azért lényeges, mert többféle színben és formában kaphatók ma már ezek a burkolóanyagok, hanem azért is, mert minden méretnek megvan a maga funkciója. A szimpla garázsbeállókhoz, feljárókhoz vagy járdákhoz például bőven elegendő, ha 6 centiméteres térkővel dolgozunk, lévén nagy súlyt ezeknek nem kell elviselniük. Nagyobb terhelésű helyek, például teherautók, illetve mezőgazdasági gépek esetén viszont a 8-10 cm vastag térkövek ajánlottak.

2. Az alapozás

A megfelelő alapozás a térkövezés egyik legfontosabb része. Ehhez el kell távolítani a talajt legalább 50-70 cm mélységben, a terheléstől függően. A kiásott területnek 30 cm-rel szélesebbnek kell lennie, mint a végleges burkolat, és biztosítani kell a megfelelő lejtést a vízelvezetéshez. Ezzel megóvjuk a térkövezett felületet a ví z okozta károktól és a fagyás okozta problémáktól.

3.Szegélyezés

Az oldal szegélyzés biztosítja, hogy a szélső térkövek vagy burkolólapok nem lazulnak ki. Ideális esetben ez 5 cm vastag, 20-25 cm magasságú szegélykövekkel történik. Helyezze a köveket egy kiásott árokba, 10-12 cm-es betonágyba. A szegélykő lerakása előtt érdemes átgondolni, milyen magas lesz a végső térkövezés, hiszen annak a szegéllyel egy szintben kell lennie.

4. A fagyvédő és a teherhordó réteg lerakása

A fagyvédelem és a megfelelő teherbírás biztosítása érdekében egy 20-30 cm vastag teherhordó réteget kell lerakni (0-56 zúzott kő), attól függően, hogy mekkora terhelést kell elviselnie a felületnek. Erre kerül rá a második teherhordó réteg még 20 cm (0-22 zúzott kő). A legjobb, ha zúzott követ, de sódert vagy más ömlesztett anyagot használhatunk, amelyet alaposan ledöngölünk, rétegenként külön-külön. Fontos, hogy a felhasznált anyag agyagmentes és mészkőmentes legyen, mivel a térkövek elszíneződést okozhatják, és mivel az anyag és a mészkő porózus anyag így fagy hatására elmozdulna a felületet.

5. Az ágyazat kialakítása

A teherhordó réteg ledöngölése után következik az ágyazat kialakítása. Ehhez általában finom zúzott követ (2-4 mm), amelyet 2-4 cm vastagságban oszlatunk el a teherhordó rétegen. Az ágyazatot lazán hagyjuk, mivel a térkő súlya alatt tömörödik majd. Az egyenletes felszínt vízmértékkel és lehúzóléccel alakítjuk ki, hogy a térkövek stabilan és egyenletesen álljanak.

6. A térkő lerakása

Az ágyazat elkészítése után kezdhetjük meg a térkő lerakását. A munkát mindig a legalacsonyabb ponttól, a szélektől indítjuk, hogy a vízelvezetés biztosított legyen. A kövek közötti távolság ne legyen nagyobb 0,5 cm-nél (ezt biztosítják a térkövek szélén található távolságtartók, alapból igy vannak gyártva), és használjunk zsinórt és vízmértéket az egyenes vonalak biztosításához. Ha többféle színű vagy mintás térköveket használunk, érdemes előre megtervezni a mintákat. Ahhoz, hogy egységes

Mi a teendőm, amikor megérkezik a térkőrendelésem?

Amikor megérkezik a térkőszállítmány, fontos, hogy megfelelően ellenőrizzük, hogy biztos azt kaptuk-e, amit rendeltünk, ezért a térkő típusa mellett érdemes tüzetesebben is átnézni a kiszállított terméket. Íme néhány tipp, hogyan kezdj hozzá!

  1. Ellenőrizd, hogy minden térkő sérülésmentes-e! Nagyon ritka esetben előfordulhat, hogy szállítás során megsérülnek a raklap szélén lévő elemek. Ilyenkor semmiképp se kezdd el a térkő beépítését. Jelezd felénk (vagy azon partnerünk felé, akitől vásároltad), hogy mi történt és mi orvosolni fogjuk a problémát a lehető leghamarabb.
  2. Ellenőrizd a kiszállított mennyiséget! Tételesen nézd át a megrendelésedet és a szállítólevelet, valamint a frissen érkezett raklapokat. Ha többféle színű térkövet rendeltél, akkor azt is ellenőrizd mindenképp, hogy megfelelő színű és számú érkezett minden tételből.
  3. Ellenőrizd a kiszállított termék színének minőségét! Mivel a térkő alapanyaga természetes kő, cement, víz és színező anyag, így előfordulhat minimális eltérés a kiszállított termék színében, az árnyalatbeli különbségek a gyártástechnológia sajátosságaként jelennek meg. Lehetséges, hogy fehér foltokat látsz a térkő felületén. Ez egy természetes folyamat része, szintén nem számít termékhibának.  (A mészvirágzásról itt olvashatsz bővebben.) Megeshet, hogy a térkő felületén felcsípődést vagy cementcsomókat látsz. Ez annyira elenyésző számban előforduló jelenség, hogy azt szoktuk javasolni, hogy ha van 1- 2 ilyen kő a szállítmányban, akkor érdemes vágótéglaként felhasználni azokat.

Amennyiben a fenti eshetőségeken kívül tapasztalsz bármilyen színbeli eltérést, akkor fordulj hozzánk bizalommal és a lehető legjobb megoldást fogjuk a számodra megtalálni! Fontos, hogy ne kezd el a térkő beépítését, még akkor se, ha több raklapot rendeltél az adott színből és csak egy érintett a problémában. Ennek a jelentősége abban rejlik, hogy a szín szállítmányonként eltérő lehet, emiatt a nem egy gyártásból származó térkövek nem minden esetben adnak harmonikus végeredményt. Ez fokozottan igaz a nagyobb felületek burkolásánál.

Gyártói útmutató térkőburkolatok karbantartására és tisztítására:

A térkőburkolat tartós stabilitása, a kifogástalan kivitelezésen, a szabványnak megfelelő szakszerűen elkészített alépítményen, valamint a burkoló elemek megfelelő méretének és kapcsolódási osztályának, kiválasztásán múlik.

A burkolat esztétikai tartósságának elengedhetetlen feltétele pedig a rendszeres, megfelelő karbantartás és tisztítás, melyre az e-ÚT 8.02.32:2008 Útügyi Műszaki Előírás egyértelmű utasítást ad.

A burkolatok helyes tisztítása, a karbantartási irányelvek követése garantálja, hogy a térkövekből, lapokból, szegélyekből készített felületek tartósan szépek és funkcionálisak maradjanak.

A beton elemekből készített burkolatoknál szükséges rendszeres karbantartás főbb szempontjai az alábbiak:

  • A különböző szennyeződéseknek, jégmentesítő sónak, a kövek pórusaiba jutása ellen megfelelő védelmet nyújt az utólagos, felületi impregnálás, melyet a kész letisztított burkolatra utólag lehet felvinni ecseteléssel, hengerléssel, permetezéssel.

  • A fugák ápolása a nem kötött építésmód esetében (pl. homokra, vagy zúzottkőre lerakott térkövek vagy lapok).
    Ezek többnyire finom szemcséjű homokkal vannak kitöltve. Ennek során mindenekelőtt arra kell figyelni, hogy a fugák mindig fel legyenek töltve.

A fugázóanyag kimosódása esetén, megfelelő anyaggal töltsük utána a fugákat. Amennyiben ezt elmulasztjuk, a kövek meglazulhatnak, elmozdulhatnak, vagy akár meg is billenhetnek.

A nem kötött fugatöltésekben különböző növények, vagy moha is jól megél.

A fugákban megjelenő növényeket, mohát javasolt gyökerestől kiirtani, mivel a fugaanyagot kiszorítva elmozdulást, vízátjutási, vagy éppen víztartási problémákat okozhatnak, gátolva a felületről elvezetendő csapadék szabad távozását. A kézi gazolás hatékony és környezetkímélő, a gyomirtó használata környezetvédelmi szempontból sem javasolt, valamint esetenként, foltosodást idézhet elő a kövek felületén. Ilyen módszer alkalmazásánál próbafújás javasolt.

Miután eltávolítottuk a növényzet föld alatti részeit is, töltsük fel újra a fugákat.

Figyelem! A gépi tisztítást lehetőleg teljesen mellőzzük, de az első évben mindenképpen, mivel ennek során kimosódhat a laza fugázóanyag. A szívó üzemmódú seprőgépek és magasnyomású tisztítógépek használata, beleértve az úgynevezett „teraszfúvókákkal” rendelkezőket is, csak kellő óvatossággal javasolt. Mindkét rendszer nem kötött építésmód esetén károsítja, kimossa a fugaanyagot, a magasnyomású tisztítógépek esetleges extrém erős vízsugara pedig károsíthatja a térkövek felületét is. Az extrém erős nagy teljesítményű gép használata esetén javasolt a próbafújás.

Fehér foltok jelentek meg a térkő felületén, mit tegyek?

A kiváltó ok a térkövet ért vízben keresendő, amely miatt kálcium-hidroxid csapódik ki a felületére. Emiatt szokták mészkivirágzásnak vagy mészfátyolnak is hívni a jelenséget. A kicsapódást nem csak esővíz okozhatja, hanem a talajból felvett víz. Jellemzően kora ősztől tavaszig fordul elő az elváltozás, hiszen ilyenkor több a csapadék és párásabb a levegő is. A jó hír az, hogy a fehér foltok a termék strukturális stabilitását és minőségét nem befolyásolják és viszonylag könnyen eltávolíthatóak. A legtöbb esetben idővel magától is felszívódnak a foltok, de elébe is mehetünk ennek és speciális mészfolt eltávolító oldattal vagy ecetes víz oldatával kezelhetjük a felületet.

Amennyiben nem az időjáráshoz kapcsolódóan jelennek a meg a mészkőfoltok, érdemes megkeresni a kiváltó okot és azt orvosolni. Előfordulhat, hogy a nem megfelelő vízelvezetés okozza a problémát vagy egy rosszul beállított öntözőfej. Ha további kérdésed merülne fel a témában, keress minket bátran!

Forduljon viszonteladónkhoz!

Magán célra vásárolna? Szüksége lenne eligazításra és szakmai segítségre ahhoz, hogy megtalálja az Ön számára legmegfelelőbb terméket? Kérje kereskedőink segítségét!

Kereskedőink

További kérdése van?

Amennyiben további kérdése van, vagy nagyobb mennyiségre szeretné kérni árajánlatunkat, forduljon a Bácska Stone-hoz közvetlenül. Szakembereink és értékesítőink szívesen állnak rendelkezésére!

Kapcsolat